The objective lens and the eyepiece of a microscope are 16.5cm apart. The object
ID: 1300678 • Letter: T
Question
The objective lens and the eyepiece of a microscope are 16.5cm apart. The objective lens has a magnification of 62X and the eyepiece has a magnification of 11X.
A.
Calculate the overall magnification of the microscope.
B.
Calculate the focal length of the eyepiece.
Express your answer with the appropriate units.
C.
Calculate the focal length of the objective.
Express your answer with the appropriate units.
D.
Calculate where an object should be placed (outside the focal point of the objective lens) in order for a normal eye to focus comfortably on the image.
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
PLEASE EXPLAIN ANSWERS
Explanation / Answer
Part A)
M = 62(11) = 682X
Part B)
M = 25/fe
11 = 25/fe
fe = 2.27 cm
Part C)
M = L/fo = 62/fo
L = 16.5 - fo - 2.27
62 = (14.23-fo)/fo
62fo = 14.23 -fo
fo = .226 cm (2.26 mm)
Part D)
Apply 1/f = 1/p + 1/q
q = 16.5 - 2.27 = 14.23
1/.226 = 1/p + 1/14.23
p = .230 cm (2.30 mm)