The objective lens and the eyepiece of a microscope are 16.5 cm apart. The objec
ID: 1504941 • Letter: T
Question
The objective lens and the eyepiece of a microscope are 16.5 cm apart. The objective lens has a magnification of 59 × and the eyepiece has a magnification of 10 ×. Assume that the image of the objective lies very close to the focal point of the eyepiece.
Part A
Calculate the overall magnification of the microscope.
Express your answer to three significant figures.
Part B
Calculate the focal length of the eyepiece.
Express your answer, with the appropriate units, to three significant figures
Part C
Calculate the focal length of the objective.
Express your answer, with the appropriate units, to three significant figures.
Explanation / Answer
A) magnification of microscope = M of objective X M of eyepiece =590
c) M = distance of image / distance of object
for objective the object is placed just outside the focus and the image is at the far end of the scope
so
Mo = L/f_o = 16.5 cm /f_o =59
f_o = 0.28 cm
B)for the eyepiece the image from the objective lens is placed just inside the focus of the eyepiece and adjusted to produce an image at the near point for the observer's eye, a distance taken as 25 cm
so
Me = 25 cm / f_e = 10
f_e= 2.5 cm