Blocks A (mass 6.50kg ) and B (mass 13.00kg ) move on a frictionless, horizontal
ID: 1301662 • Letter: B
Question
Blocks A (mass 6.50kg ) and B (mass 13.00kg ) move on a frictionless, horizontal surface. Initially, block B is at rest and block A is moving toward it at 10.0m/s . The blocks are equipped with ideal spring bumpers. The collision is head-on, so all motion before and after the collision is along a straight line. Let +x be the direction of the initial motion of A.
Part B
Find the velocity of A.
vA =
Part C
Find the velocity of B.
vB =
Part D
Find the velocity of each block after they have moved apart.
Find the velocity of A.
vA =
Part E
Find the velocity of B.
vB =
Explanation / Answer
given data
mass of A m1 =6.5 kg
mass of B m2 = 13 kg
B)
velcoity of A
Va=u1 = 10 m/s
c)
velocity of B
Vb=u2 =0
after collision
d)
velocity of A
v1=(m1-m2)u1/(m1+m2) +2m2u2/(m1+m2) = (6.5-13)10/(6.5+13) +2*13*0/(6.5+13)
V1 = -3.333 m/s
e)
velocity of B
v2 = m2-m1)u2/(m1+m2) +2m1u1/(m1+m2) = 2*6.5*10/(6.5+13) =130/19.5 =6.66 m/s