An obnoxious brat assigns his 0.0213-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt
ID: 1302936 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 0.0213-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. During the launch process the spring transfers 0.573 J of energy into the 'mouse Earth gravitational fields' system. When Mickey reaches his maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.23 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
KE = 0.5*M*V^2
V = 7.33 m/s
Vx = 2.23 m/s
V^2 = Vx^2 + Vy^2
Vy = 6.98 m/s
H = Vy^2/2g = 2.48 m