An object is placed in front of a convex mirror with a radius of curvature of ma
ID: 1304023 • Letter: A
Question
An object is placed in front of a convex mirror with a radius of curvature of magnitude 8 cm. The mirror produces an image that is 3 cm behind the mirror. How far from the mirror was the object placed? 2 cm 7 cm 12 cm 17 cm 22 cm 22 cm What is the magnification? +4 +1/4 0 -1/4 -4 An object that is 3 cm tall is 17 cm in front of a converging lens and creates a real image 9 cm beyond the lens. What is the focal length of the lens? 1.88 cm 3.88 cm 5.88 cm 7.88 cm 9.88 cm What is the height of the image? +3.6 cm +1.6 cm 0 cm -1.6 cm -3.6 cmExplanation / Answer
1)
Radius of curvature R = 8 cm
Focal lenght f = - 4 cm
image distance v =- 3 cm
from
1/u+1/v =1 /f
1/u = -1/4 + 1/3
u = 12 cm
c) 12 cm
2)
magnification
m = -(v/u) = -(-3/12) =+1/4
3)
object distance u = 17 cm
object height y = 3 cm
v = 9 cm
from the relation
1/u + 1/v = 1/f
1/17+1/9 = 1/f
f = 5.88 cm
4)
height of the image
y'/y = -v/u
y' = 3(-9/17)= -1.6 cm