An object is placed in front of a converging lens with a focallength of 15.5 cm.
ID: 1679311 • Letter: A
Question
An object is placed in front of a converging lens with a focallength of 15.5 cm. For eachobject distance, find the image distance and the magnification.Describe each image.(a) 31 cm location cm magnification nature real virtual upright inverted
(b) 7.75 cm location cm magnification nature real virtual upright inverted (a) 31 cm location cm magnification nature real virtual upright inverted
(b) 7.75 cm location cm magnification nature real virtual upright inverted location cm magnification nature real virtual upright inverted
Explanation / Answer
Focal length f= 15.5 cm
(a). distance of the object u = -31 cm
From the relation ( 1/ v ) – ( 1/ u ) = ( 1/ f )
( 1/ v ) – ( 1/ -31 ) = ( 1/ 15.5 )
( 1/ v ) = 0.0322
From the relation ( 1/ v ) – ( 1/ u ) = ( 1/ f )
( 1/ v ) – ( 1/ -7.75 ) = ( 1/ 15.5 )
( 1/ v ) = -0.0645