QUESTION 1: A 200g sample of unknown, silvery metal at 48.9C is dropped into a c
ID: 1308626 • Letter: Q
Question
QUESTION 1:
A 200g sample of unknown, silvery metal at 48.9C is dropped into a calorimeter containing 230g of 17.0C water.
If the equilibrium temperature is 20.0?C, which material is the unknown likely to be?
QUESTION 2:
A mercury thermometer contains 1.95mL of liquid mercury at 0 ?C.
Part A
How much heat must it absorb in order to reach 85?C?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Q= ?J
Silver (c=235 J/kg??C) Steel (c= 500 J/kg??C) Aluminum (c= 900 J/kg??C) Lead (c= 128 J/kg??C)Explanation / Answer
Let specific heat of unknown metal by c:
SHC for water = 4187 J/KgC
Heat capacity of calorimeter is considered to be negligible.
Then:
0.200 x c x (48.9 - 20) = 0.23 x 4187 x (20 -17)
5.78 c = 2889.03
c = 499.832
Answer D. Steel