Physics lab questions for single slit separation of a diffraction grating using
ID: 1310035 • Letter: P
Question
Physics lab questions for single slit separation of a diffraction grating using light of a known wavelength. I need all work to be shown please.
Data
D = 80.0 cm d = ?
y1r = 15.8 cm y1L = 15.8 cm y2r = 33.9 cm y2L = 33.1 cm
?= 632.8 nm
Angle (?)
?RR 12.10
?RL 12.20
?TR 8.40
?TL 18.10
?VR 5.00
?VL 15
Calculate the average value of each of the three wavelengths (d = sin? = ?, use for each color the average of the left and right angles).
Explanation / Answer
First we need to find to find d using the information you provided...
The formula that applies is y/D = m(wavelength)/d
For your y1 left and right, we get...
15.8/80 = 1(632.8 X 10-9)/d
d = 3.204 X 10-6 m per line
Lets verify using your y2 data
The average of 33.9 and 33.1 = 33.5 cm
33.5/80 = 2(632.8 X 10-9)/d
d = 3.022 X 10-6 m
Thus we are really close, so we can use the average of those two values which will be 3.113 X 10-6 m for d in the next calculations
For angles, the formula is sin(angle) = (wavelength)/d
The average of 12.10 and 12.20 is 12.15 for RR and RL
sin(12.15) = (wavelength)/3.113 X 10-6
wavelength = 655.2 nm for RR and RL
For TR and TL, those angles are pretty different, probably some labe error there, but lets take the average anyway
(8.4 + 18.1)/2 = 13.25
sin(13.25) = (wavelength)/3.113 X 10-6
wavelength = 713.5 nm for TR and TL
For VR and VL, those angles are also pretty different, probably some labe error there as well, but the aevrage is
(5 + 15)/2 = 10
sin(10) = (wavelength)/3.113 X 10-6
wavelength = 540.6 nm for VR and VL