Physics help! Thanks so much! 1. A 0.16 kg golf ball is driven from a tee with a
ID: 1394728 • Letter: P
Question
Physics help! Thanks so much!
1. A 0.16 kg golf ball is driven from a tee with a velocity of 32m/s. What impulse is given to the ball, if the ball and the club are in contact for 0.022 s?
A. 3.5 x 10^-3 Nxs in the direction opposite to the ball's motion.
B. 3.5 x 10^-3 N times s in the direction of the ball's motion.
C. 5.1 N times s in the direction opposite to the ball's motion.
D. 5.1 N times s in the direction of the ball's motion.
2. Two objects collide, one moving north with a momentum of 3.2 kg times m/s, the other moving east with a momentum of 4.6 kg times m/s. If the two objects stick together, what is their direction after the collision?
A. 35 degrees east of north
B. 35 degrees west of south
C. 55 degrees east of north
D. 55 degrees west of south
Explanation / Answer
Here ,
mass of ball ,m = 0.16 Kg
final velocity , v = 32 m/s
initial velocity , u = 0 m/s
Now,
impulse = change in momentum
Impulse = m * (v -u)
Impulse = 0.16 *(32- 0)
Impulse = 5.1 N.s
the correct option is
D. 5.1 N times s in the direction of the ball's motion.