Physics for Scientists and Engineers 8th Edition Chapter 5 #37 Please provide me
ID: 1690296 • Letter: P
Question
Physics for Scientists and Engineers 8th Edition Chapter 5 #37Please provide me a complete step-by-step solutions! Thanks
The following is the problem:
A rifle bullet with a mass of 12.0g traveling toward the right at 260 m/s strikes a large bag of sand and penetrates it to a depth of 23.0 cm. Determine the magnitude and direction of the friction force (assumed constant) that acts on the bullet. Physics for Scientists and Engineers 8th Edition Chapter 5 #37
Please provide me a complete step-by-step solutions! Thanks
The following is the problem:
A rifle bullet with a mass of 12.0g traveling toward the right at 260 m/s strikes a large bag of sand and penetrates it to a depth of 23.0 cm. Determine the magnitude and direction of the friction force (assumed constant) that acts on the bullet.
Explanation / Answer
While entering the bag :Initial velocity u = 260 m/s
Final velocity v = 0
Distance covered S = 23 cm = 0.23 m
Mass of the bullet m = 12 g = 12*10^-3 Kg
Let F be the frictional force acting on the bullet.
From work energy theorem we can write
W = (1/2)mv^2 - (1/2)mu^2
FS = (1/2)mv^2 - (1/2)mu^2
F(0.23) = 0 - (0.5)(12*10^-3)(260)^2
= - 405.6
F = - 1763.4 N Here -ve sign indicates that Force direction is opposite to that of bullet velocity.