A skateboarder shoots off a ramp with a velocity of 6.5 m/s, directed at an angl
ID: 1310149 • Letter: A
Question
A skateboarder shoots off a ramp with a velocity of 6.5 m/s, directed at an angle of 59° above the horizontal. The end of the ramp is 1.4 m above the ground. Let the x axis be parallel to the ground, the +y direction be vertically upward, and take as the origin the point on the ground directly below the top of the ramp.
(a) How high above the ground is the highest point that the skateboarder reaches?
m
(b) When the skateboarder reaches the highest point, how far is this point horizontally from the end of the ramp?
m
Explanation / Answer
Part A)
We need the additional height
Apply vf2 = vo2 + 2ad
vo = 6.5sin59 in the y direction
That is 5.57 m/s
0 = 5.572 + 2(9.8)(d)
d = 1.58 m
1.58 + 1.4 = 2.98 m
Part B)
Time to reach that height
vf = vo + at
0 = 5.57 + (9.8)t
t = .568 sec
The x distance is from d = vt
d = (6.5)(cos 59)(.568)
d = 1.90 m