Blocks A (mass 5.50kg ) and B (mass 10.50kg ) move on a frictionless, horizontal
ID: 1311196 • Letter: B
Question
Blocks A (mass 5.50kg ) and B (mass 10.50kg ) move on a frictionless, horizontal surface. Initially, block B is at rest and block A is moving toward it at 9.00m/s . The blocks are equipped with ideal spring bumpers. The collision is head-on, so all motion before and after the collision is along a straight line. Let +x be the direction of the initial motion of A. Find the maximum energy stored in the spring bumpers and the velocity of each block at that time. Find the maximum energy. Find the velocity of A. Find the velocity of B. Find the velocity of each block after they have moved apart: Find the velocity of A. Find the velocity of B.
Explanation / Answer
Mass of A= 5.5kg
Mass of B=10.5kg
Vel of A=9m/s
Therefore aftr collision
V= m1v1 +m2v2/m1+m2
V= 3.09m/s
Maximum energy stored in the spring=