An object moving at 4m/s M1 (2.0kg) collides with a stationary object M2 (5.0kg)
ID: 1312168 • Letter: A
Question
An object moving at 4m/s M1 (2.0kg) collides with a stationary object M2 (5.0kg). After collision M2 had a velocity of 2.29 m/s a. Calculate the initial momentum for each mass and combined, respectively, prior to colliding. b. Calculate the initial kinetic energy for each mass and combined, respectively, prior to the collision. c. What is the momentum and kinetic energy for m2 after the collision? d. Determine the final momentum and kinetic energy for m1 after the collision?e. What is the velocity of m1 after the collision?f. Calculate Dp and DKE for each mass.
Explanation / Answer
m1=2 kg u1=4m/s
m2=5kg u2=0
a)
initial momentum pi of 1=8kgm/s
initial momentum pi of 2=0kgm/s
initial momentum pi combined=8kgm/s
b)
initial KE of 1=.5*2*16=16 J
initial KE of 2=0
initial KE of combined =16 J
c)
conserving momentum
8=2*2.29+5*v2
v2=.684 m/s
so momentum of 2 =3.42 kgm/s
KE of2 1.169 J
d)
final momentum of 1=4.48 kgm/s
final KE of 1=5.2441 J
e)
v=2.29m/s given
f)
dP for 1=-3.42 kgm/s
dp for 2= 3.42 kgm/s
dke for 1=-10.756 J
dke for 2= 1.169 J