An object moves with constant acceleration 4.05 m/s2 and over a time interval re
ID: 2167496 • Letter: A
Question
An object moves with constant acceleration 4.05 m/s2 and over a time interval reaches a final velocity of 12.2 m/s.(a) If its initial velocity is 6.1 m/s, what is its displacement during the time interval?___m
(b) What is the distance it travels during this interval?
(c) If its initial velocity is ?6.1m/s, what is its displacement during the time interval?
(d) What is the total distance it travels during the interval in part (c)?
Explanation / Answer
a)12.2 = 6.1+(4.05*t) =>t = 1.50617284sec S = (6.1*1.50617284)+(0.5*4.05*(1.50617284^2)) = 13.78148149m b)S = (6.1*1.50617284)+(0.5*4.05*(1.50617284^2)) = 13.78148149m c)S = (-6.1*1.50617284)+(0.5*4.05*(1.50617284^2)) = 4.59382716m