An object moves with constant acceleration 3.50 m/s2 and over a time interval re
ID: 2167025 • Letter: A
Question
An object moves with constant acceleration 3.50 m/s2 and over a time interval reaches a final velocity of 13.4 m/s.(a) If its initial velocity is 6.7 m/s, what is its displacement during the time interval?
________m
(b) What is the distance it travels during this interval?
________m
(c) If its initial velocity is -6.7 m/s, what is its displacement during the time interval?
________m
(d) What is the total distance it travels during the interval in part (c)?
________m
I tried reviewing another question that was asked, just with different numbers but am not getting the correct answer. Please show steps and maybe it will become more clear. Thanks!
Explanation / Answer
a) v2 - u2 = 2as
13.42 - 6.72 = 2 x 3.50 x s
s = 134.67/7 = 19.24 m
b) distance will be also 19.24 m
c)
13.42 - (-6.7)2 = 2 x 3.50 x s
s = 19.24m
d) distance will be more . as now elocity is in opposite direction so first it will becone zero and then comes to final velocity.
0 - (-6.7)2 = 2 x 3.50 x d1
d1 = 6.41 m
13.42 - 02 = 2 x 3.50 x d2
d2 = 25.65 m
total distane = d1 + d2 = 6.41 + 25.65 = 32.06 m