An object moves in the +x-direction at a speed of 32 m/s . As it passes through
ID: 1771893 • Letter: A
Question
An object moves in the +x-direction at a speed of 32 m/s . As it passes through the origin, it starts to experience a constant acceleration of 2.5 m/s2 in the -x-direction.
Part A
What will happen next?
What will happen next?
How much time elapses before the object returns to the origin?
What is the magnitude of the velocity of the object when it returns to the origin?
Part E
What is the direction of the velocity of the object when it returns to the origin?
What is the direction of the velocity of the object when it returns to the origin?
The object will keep traveling in the +x-direction. The object will travel in the +x-direction and then reverses its direction. The object will reverse its direction of travel at the origin.Explanation / Answer
part A)
The object will travel in the +x-direction and then reverses its direction.
Xf = final position = 0
Xi = initial position = 0
Vi = initial velocity = 32 m/s
a = acceleration = - 2.5
using the equation
Xf = Xi + Vi t + (0.5) a t2
0 = 0 + 32 t + (0.5) (- 2.5) t2
t = 25.6 sec
Vf = final velocity
Vi = initial velocity = 32 m/s
t = 25.6 sec
a = acceleration = - 2.5
using the equation
Vf = Vi + at
Vf = 32 + (- 2.5) (25.6) = - 32 m/s
E)
-x-direction
Part B)