An object moves in one dimension. The coordinate (x) as a function of time (t) i
ID: 2133161 • Letter: A
Question
An object moves in one dimension. The coordinate (x) as a function of time (t) is
x(t )=? (?t + sin ?t )
where ? = 1 s?1 and ? = 1 m.
(A) What is the minimum velocity, and for what times is the velocity at the minimum value?
(B) What is the maximum acceleration, and for what times is the acceleration at the maximum value?
(C) Draw by hand a reasonably accurate graph of the position as a function of time. Indicate on the graph, a point of minimum velocity and a point of maximum acceleration. [Use graph paper!]
Explanation / Answer
A) x(t) = (t + sint)
v(t) =dx/dt = 1 +cost
minimum when cost = -1
min. v(t) = 0
at t = n x pi ...n is 1,,3,5,7......
b) a(t) = dv/dt = -sint
miin a(t) = 0
at t = n x pi where n is any integer