An object moves with constant acceleration 3.70 m/s2 and over a time interval re
ID: 1918683 • Letter: A
Question
An object moves with constant acceleration 3.70 m/s2 and over a time interval reaches a final velocity of 12.8 m/s. (a) If its initial velocity is 6.4 m/s, what is its displacement during the time interval? . Your response differs from the correct answer by more than 100%. m (b) What is the distance it travels during this interval? m (c) If its initial velocity is ?6.4 m/s, what is its displacement during the time interval? m (d) What is the total distance it travels during the interval in part (c)? mExplanation / Answer
a> s = (12.8^2 - 6.4^2) / 2*3.7 = 16.6 m b> dist = 16.6 m c> s = 16.6 m