An object moves with an acceleration that depends on time and hasthe form a = -
ID: 1680684 • Letter: A
Question
An object moves with an acceleration that depends on time and hasthe form a = - 4 (t)^1/2 meters per seconds squared, where t ismeasured in seconds. Its velocity at t=0 is 15m/s. How far will theobject travel before it comes to stop?The answer is 28.4m.
I don't know how to get to the answer, so if someone canprovide step-by-step, then this can help me learn to solve theother problems that are similar.
I don't know how to get to the answer, so if someone canprovide step-by-step, then this can help me learn to solve theother problems that are similar.
Explanation / Answer
dv/dt=a v=integral(-4t0.5) v=-2.67t1.5 + C C = 15 2.67t1.5=15 t1.5= 5.618 t=3.160 sec s=integral(v) =integral(-2.67t1.5 + 15) s(t)=-1.067t2.5 + 15t s(3.160)=28.459 m