If you could also place the steps at solving this I would appreciate it. A. What
ID: 1314233 • Letter: I
Question
If you could also place the steps at solving this I would appreciate it.
A. What is the total negative charge, in coulombs, of all the electrons in a small 0.950g sphere of carbon? One mole of C is 12.0g , and each atom contains 6 protons and 6 electrons.
B. Suppose you could take out all the electrons and hold them in one hand, while in the other hand you hold what is left of the original sphere. If you hold your hands 1.45m apart at arms length, what force will each of them feel?
C. Will it be attractive or repulsive?
Explanation / Answer
A. no of moles of carbon = 0.950/12 = 0.079 moles
no of atoms in 1 moles = 6.02 * 10^(23)
no of atoms in moles = 0.079 * 6.02 * 10^(23) = 0.4755 * 10^(23)
no of electrons = 6 * 0.4755 * 10^(23) = 2.853 * 10^(23)
total charge = -1.667 * 10^(-19) * 2.853 * 10^(23) = -47559.51 C = -4.7 * 10^4 C
B. Force = k*q1*q2 / r^2
r = 1.45 cm = 0.0145 m
q1 = 4.7 * 10^4 C , q2 = -4.7 * 10^4 C (since equal protons and electrons)
F = 8.9 * (10)^9 * 4.7 * (10)^4 C *(- 4.7 * 10^4 C) / (0.0145)^2 N
=> F = - 9.35 * 10^(22) N
C. It will be attractive since opposite charges attract each other.