Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If you could also provide an explanation to how you got your answer, this would

ID: 1391721 • Letter: I

Question

If you could also provide an explanation to how you got your answer, this would be very much appreciated!

You are positioned 3.0 m away from a string which is fixed at both ends. You sing a note that is a natural resonance of the string. The wave you create by singing obeys the equation D(x,t) = (110 nm) cos[2pi/0.57mx - 2 pi (600 Hz) t]. Which of the following is true about a small volume of air as it oscillates as part of the wave you create by singing? It will take the air 0.0087 seconds to reach the string. It will take the air 0.017 seconds to reach the string. It will take the air 0.32 nanoseconds to reach the string. The air does not travel to the string.

Explanation / Answer

wavelength = 0.57 m

frequency = 600 Hz

speed is given as ::

speed = wavelength x frequency

speed = 0.57 x 600

speed of wave = 342 m/s

distance from string = 3 m

so time = distance / speed = 3 / 342 = 0.0087 sec