I would really appreciate it if someone could give me the answers to this proble
ID: 1315076 • Letter: I
Question
I would really appreciate it if someone could give me the answers to this problem (typed preferably), as well as somewhat of an explanation to how... Thanks
A 3.15mol sample of an ideal diatomic gas expands adiabatically from a volume of 0.1550m3 to 0.745m3 . Initially the pressure was 1.00 atm.
Part A
Determine the initial and final temperatures.
Enter your answers numerically separated by a comma.
Part B
Determine the change in internal energy.
Part C
Determine the heat lost by the gas.
_______
Part D
Determine the work done on the gas. (Assume no molecular vibration.)
Ti,Tf = _______ KExplanation / Answer
Let the inital volume be V1
apply PV= nRT at initial conditions
T1 = P1 V1 / nR
T1 = 1 x 0.155 x 1000 / 3.15 x 0.0821
T1 = 599.346 K
Given adiabatic process
for diatomic gas
gamma Y = 1.4
TV^(Y-1) = constant
so
T1 V1 ( 1.4 -1) = T2 V2 ( 1.4-1)
T2 = T1 ( V1 / V2 ) ^ 0.4
T2 = 599.346 ( 0.155/0.745) ^ 0.4
T2 = 319.85 K
now apply PV = nRT at final conditions
P = 3.15 x 0.0821 x 319.85 / 0.745 x 1000
P = 0.111 atm
Work done = ( P1V1 -P2V2 ) / ( Y-1)
Work done = ( 1 x 0.155 x 1000 - 0.111 x 0.745 x 1000) / ( 1.4 -1)
Work done = 180.7625 J
in adiabatic procees
Heat lost = 0
SO change in internal energy = - work done
Change in internal energy = - 180.7625 J