Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MasteringPhysics: Assign... x a https://session.masteringphysics.com/myct/itemvi

ID: 1316158 • Letter: M

Question

MasteringPhysics: Assign... x a https://session.masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentproblemID 46273736 University of Michigan Physics 235 Winter 2015 Exercise 27.42 Exercise 27.42 The plane of a rectangular loop of wire with a width of 5.0cm and a height of 8.0cm is parallel to a magnetic field of magnitude 0.20T.The loop carries a current of 6.2A Google Part A What torque acts on the loop? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up Part B What is the magnetic moment of the loop? Express your answer using two significant figures My Answers Give Up Part C What is the maximum torque that can be obtained with the same total length of wire carrying the same current in this magnetic field? Express your answer using two significant figures. My Answers Give Up Signed in as Tony Bryant Help close Resources r previous I 3 of 14 I next Continue Provide Feedback 11:08 AM 2/18/2015

Explanation / Answer

a)

The torque on the loop is

   torque   = ? Bsin? = 0.0248 * 0.20 * sin90 =  0.00496 Nm

b)

?   = IA = 6.20* 0.05 * 0.08 = 0.0248 Am2

c)

The max torque that would occur for the wire formedinto a loop in the shape of a circle. The circle would havecircumference of   5 + 5 + 8 + 8 = 26 cm so

    26 = 2?r          r= 4.138 cm and

area = ? r2 = ? *0.041382 = 0.005379 m2

and the torque on the circular loop is

   torque = I A B = 6.2 * 0.005379* 0.20 = 0.00667 Nm