MasteringPhysics Chapters 108 11-Google Chrome https:/session.masteringphysics.c
ID: 1446345 • Letter: M
Question
MasteringPhysics Chapters 108 11-Google Chrome https:/session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-56099988 hys201-2016-Spring hasters 10811 Problem 10.12 previous 2 of 18 nes Problem 10.12 Part A A 1500 kg car traveling at 19 m/s suddenly nuns out of gas while approaching the valley shown in the figurelEigure 1). The alert driver immediately puts the car in neutral so that it will rol What vwill be the cars speed as it Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. 1.27m Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Gas station 15 m 10 m 724 PM 3/27/2016Explanation / Answer
hi = initial height = 10 m
hf = final height = 15 m
Vi = initial speed = 19 m/s
Vf = final speed
using conservation of energy
initial KE + initial PE = final KE + final PE
(0.5) m Vi2 + m g hi = (0.5) m Vf2 + mg hf
(0.5) Vi2 + g hi = (0.5) Vf2 + g hf
(0.5) (19)2 + (9.8) (10) = (0.5) Vf2 + (9.8) (15)
Vf = 16.22 m/s