Consider an RC discharging circuit with R = 4.0 kohms, C = 1.5 mF, and Vo = 9.0
ID: 1319208 • Letter: C
Question
Consider an RC discharging circuit with R = 4.0 kohms, C = 1.5 mF, and Vo = 9.0 V. How long will it take to discharge the capacitor to 3.0 volts?---- 4.4 s ---- 5.5 s ---- 3.3 s ---- 2.2 s ---- 1.1 s ---- 6.6 s
Choose from the list above Consider an RC discharging circuit with R = 4.0 kohms, C = 1.5 mF, and Vo = 9.0 V. How long will it take to discharge the capacitor to 3.0 volts?
---- 4.4 s ---- 5.5 s ---- 3.3 s ---- 2.2 s ---- 1.1 s ---- 6.6 s
Choose from the list above
---- 4.4 s ---- 5.5 s ---- 3.3 s ---- 2.2 s ---- 1.1 s ---- 6.6 s
Choose from the list above
Explanation / Answer
R = 4 K
C = 1.5 mF
Time constant , T = RC
T = 4*1.5 = 6 s
Now ,
V = Vo*e(-t/T)
3 = 9 *e(-t/6)
solving for t
t = 6.6 s
it will take 6.6 s for capacitor t dischagre