Consider a series RC circuit as in the figure below for which R = 3.00 M?, C = 2
ID: 1320592 • Letter: C
Question
Consider a series RC circuit as in the figure below for which R = 3.00 M?, C = 2.00 ?F, and ? = 35.0 V.
(a) Find the time constant of the circuit.
s
(b) What is the maximum charge on the capacitor after the switch is thrown closed?
?C
(c) Find the current in the resistor 10.0 s after the switch is closed.
?A
Explanation / Answer
(a) T = R*C = 3.0*10^6 * 2.0*10^-6 = 6 s
(b) Qmax = C*V = 2.0