Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows two long, straight wires in the xy plane and parallel to

ID: 1321896 • Letter: T

Question

The figure below shows two long, straight wires in the xy plane and parallel to the x axis. One wire is at y = -6.0 cm and the other wire is at y = +6.0 cm. The current in each wire is 22 A. Find the magnitude of the force per unit length exerted by one wire on the other.

The figure below shows two long, straight wires in the xy plane and parallel to the x axis. One wire is at y = -6.0 cm and the other wire is at y = +6.0 cm. The current in each wire is 22 A. Find the magnitude of the force per unit length exerted by one wire on the other.

Explanation / Answer

force per unit length =(uo/2pi)*(i1*i2/r)


=(4pi*10^-7/2pi)*(22*22/12*10^-2)

=8.066*10^-4 N/m