The figure below shows two concentric cylindrical conductors separated by a thin
ID: 1543344 • Letter: T
Question
The figure below shows two concentric cylindrical conductors separated by a thin insulating layer not shown). The inner conductor has a radius of a = 1.90 cm and carries a current of 7.00 A flowing out of the page The outer conductor has an inner radius of a = 1.90 cm and an outer radius of b = 4.10 cm. It carries a current of 7.00 A flowing into the page The two currents are uniformly spread over their respective cross-sections. Find the magnitude of the magnetic field at a distance of r = 2.70 cm from the axis.Explanation / Answer
magnitude of magnetic field at distance r = 2.70 cm.
where b > r > a
B = u0*l / 2*pi*r (The outer cylinder contributes nothing to the field).
B = 4*pi*10^(-7)*7 / 2*pi*(0.027)
B = 5.18*10^(-5) T
answer