If any other information is needed, please let me know. A system consisting of 1
ID: 1326938 • Letter: I
Question
If any other information is needed, please let me know.
A system consisting of 1 kg of water undergoes a power cycle composed of the following processes: Process 1-2: Constant pressure heating from P1 = 10 bar, T1 = 179.9°C, to T2 = 562.6°C. Assume the water is saturated vapor at State 1. Process 2-3: Constant volume cooling to p3 = 5 bar. Process 3-4: Isothermal compression with Q34 =-815.8 kJ Process 4-1: Constant volume heating to pl = 10 bar, V4 = V1. Part a.) Draw the p-v diagram and label all pressures and volumes with units. Part b.) Fill in as much of the chart below as you can. Process 1-2 2-3 3-4 4-1 Cycle (Total) Q (in) k (out) k Part c.) Determine the thermal efficiency for the cycle.Explanation / Answer
Since this process is described as a "cycle,"
it is necessary that process (c) must end up back at 300K and 2 bars.
Hence, (Pm)(452.91 K) = (2 bar)(300 K) and
Pm = 1.2 bars.