Suppose an electron traveling with speed v 0 = 1.00×10 7 m/s enters a uniform el
ID: 1328240 • Letter: S
Question
Suppose an electron traveling with speed v0 = 1.00×107m/s enters a uniform electric field E , which is at right angles to v 0 as shown in the figure.(Figure 1)
Part A
At what angle will the electrons leave the uniform electric field at the end of the parallel plates (point P in the figure)? Assume the plates are 5.5 cm long and E = 5.1×103 N/C . Ignore fringing of the field.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Ans VALUE AND UNITS
Suppose an electron traveling with speed v0 = 1.00×107m/s enters a uniform electric field E , which is at right angles to v 0 as shown in the figure.(Figure 1)
Part A
At what angle will the electrons leave the uniform electric field at the end of the parallel plates (point P in the figure)? Assume the plates are 5.5 cm long and E = 5.1×103 N/C . Ignore fringing of the field.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Ans VALUE AND UNITS
Explanation / Answer
Here ,
acceleration of the electrons is a
using second law of motion
q *E = m*a
1.602 *10^-19 * 5.1 *10^3 = 9.1 *10^-31 * a
a = 8.97* 10^ 14 m/s^2
time taken for the elctron to pass ,
t = 0.055/(1 *10^7)
t = 5.5 *10^-9 s
Now , velocity in the direction of field , Vx = 5.5 *10^-9 * 8.97* 10^ 14
Vx = 4.93 *10^6 m/s
angle , theta = arctan(Vx/v0)
theta = arctan(0.493/1)
theta =26.3 degree
the electron makes 26.3 degree from it's initial velocity