I have no idea which equations to use and how to get the answers, (a). A basebal
ID: 1331618 • Letter: I
Question
I have no idea which equations to use and how to get the answers,
(a). A baseball is struck 1.0 meters above the ground and given an inital velocity of 49 m/s, 30 degrees above the horizontal. If it is caught also at 1.0 meters about the ground, for how long was it in the air? ( the answer is 5.0s)
(b). A 70 kg crate starting at rest slides down a rough ramp 4.0 m long, inclined at 30 degrees above the horizontal. At the bottom, it is moving at 4.4 m/s. What was the work done by friction on the crate ( the answer is -690 J)
Explanation / Answer
Here ,
initial speed , u = 49 m/s
theta = 30 degree
as the ball is caught at the same height
time of flight = 2 * u * sin(theta)/g
time of flight = 2 * 49 * sin(30)/9.8
time of flight = 5 s
baseball is in the air for 5 s