Question
please show work for these
38) In a certain particle accelerator, a proton reaches an acceleration of 9.0 1013 m/s. The 38) mass of a proton is 1.67 x 10-27 kg. What is the force on the proton? 39) A marble moving 1.48 m/s rolls off the top edge of a 125-em high table in a room where 39 n due to gravity is 9.80 m/s2. is 9.80 m/2 there is no appreciable air resistance and the acceleration due to gravity (a) How far from the base of the table will it strike the floor? (b) How long will t be in the air? (b) How long will it be in the air?
Explanation / Answer
Here ,
a) let the time of flight is tf
time of flight , tf = sqrt(2 * 1.25/9.8)
tf = sqrt(2.5/9.8)
tf = 0.505 s
distance , d = 1.48*.505
d = 0.746 m
the ball will strike 0.746 m from the base of floor
b)
the ball is in air for 0.505 s