Question An air-track glider of mass 0.100 kg is attached to the end of a horizo
ID: 1334024 • Letter: Q
Question
Question
An air-track glider of mass 0.100 kg is attached to the end of a horizontal air track by a spring with force constant 20.0 N/m . Initially the spring is unstreched and the glider is moving at 1.50 m/s to the right. With the air track turned off, the coefficient of kinetic friction is k =0.47.
How large would the coefficient of static friction s have to be to keep the glider from springing back to the left when it stops instantaneously?
s=1.7
If the coefficient of static friction between the glider and the track is s = 0.85, what is the maximum initial speed v1 that the glider can be given and still remain at rest after it stops instantaneously?
Explanation / Answer
PE = .5kx^2 F = -kx