Initially stationary (the train starts at rest), a train has a constant accelera
ID: 1341154 • Letter: I
Question
Initially stationary (the train starts at rest), a train has a constant acceleration of 0.2 m/s^2.1. What is the speed after 17s? 2. What would be the total time it would take to reach a speed of 17 m/s? Initially stationary (the train starts at rest), a train has a constant acceleration of 0.2 m/s^2.
1. What is the speed after 17s? 2. What would be the total time it would take to reach a speed of 17 m/s?
1. What is the speed after 17s? 2. What would be the total time it would take to reach a speed of 17 m/s?
Explanation / Answer
1.speed = accerlation/time
speed = 0.2/17 = 0.011m/s
2. total time = acerlation/speed
time = 17/0.2 = 85s