Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Initially stationary (the train starts at rest), a train has a constant accelera

ID: 1361370 • Letter: I

Question

Initially stationary (the train starts at rest), a train has a constant acceleration of 0.2 m/s^2.
1. What is the speed after 17s? 2. What would be the total time it would take to reach a speed of 17 m/s? Initially stationary (the train starts at rest), a train has a constant acceleration of 0.2 m/s^2.
1. What is the speed after 17s? 2. What would be the total time it would take to reach a speed of 17 m/s?
1. What is the speed after 17s? 2. What would be the total time it would take to reach a speed of 17 m/s?

Explanation / Answer

1.speed = accerlation/time

speed = 0.2/17 = 0.011m/s

2. total time = acerlation/speed

time = 17/0.2 = 85s