MasteringPhysics: HMwK #7 x c lo, A Satellite of Jupiter, ls... x G Physics You
ID: 1341667 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: HMwK #7 x c lo, A Satellite of Jupiter, ls... x G Physics You are rearrangi... x a Suppose the foreman had releas B fr E C https 55570058&offset; next Physics 2001 Fall 2015 Signed in as alexys barsy l Help Close Resources d HMWK #7 Problem 7.54 previous l 10 of 13 l next Problem 7.54 Part A A 67.0 kg skier is moving at 6.80 m/s on a frictionless, How fast is the skier moving when she gets to the bottom of the hill? horizontal snow-covered plateau when she encounters a rough patch 3.35 m long. The coefficient of kinetic friction between this patch and her skis is 0.330. After crossing the rough patch and returning to friction-free snow, she skis down an icy, frictionless hill 2.95 m high. m/S Subm My Answers Give U incorrect; Try Again Part B How much internal energy was generated in crossing the rough patch? Subm My Answers Give U incorrect; Try Again Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
part A)
intial speed , u = 6.8 m/s
mass . m = 68 Kg
height , h = 2.95 m
distance , d = 3.35 m
let the final speed of the skier is v m/s
Using conservation of energy
0.5 * m * (v^2 - u^2) = - u *m * g * d + m * g * h
0.5 * (v^2 - 6.8^2) = -0.33 * 9.8 * 3.35 + 9.8 * 2.95
solving for v
v = 9.07 m/s
the speed of the skier at the bottom is 9.07 m/s
b)
internal energy generated= u * mg * d
internal energy generated= 0.33 * 67 * 9.8 * 3.35
internal energy generated= 725.9 J
the internal energy generated is 725.9 J