Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MasteringPhysics: CHO8 CHO Problem 8.32 previous 15 of 23 next Problem 8.32 Part

ID: 1774683 • Letter: M

Question

MasteringPhysics: CHO8 CHO Problem 8.32 previous 15 of 23 next Problem 8.32 Part A Blocks A (mass 3.50 kg) and B (mass 10.00 kg Find the maximum energy stored in the spring bumpers and the velocity of each block at that time. Find the maximum energy move on a frictionless, horizontal surface. Initially, block B is at rest and block A is moving toward it at 4.00 m/s. The blocks are equipped with ideal spring bumpers. The collision is head-on, so all motion before and after the collision is along a straight line. Let +x be the direction of the initial motion of A Submit My Answers Give Up Part B Find the velocity of A Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part C Find the velocity of B

Explanation / Answer

Given,

Mass od block A = m1 = 3.5 kg and that of B = m2 = 10 Kg

Speed of block A = v1 = 4.00 m/s

The intial P of the system is due to the block 1 only as B is in rest, so we have as per the law of conservation of linear momentum,

P(intial) = P(final)

m1v1 = (m1+m2)V

3.5 x 4 = (3.5 + 10) V

so we get V = 4/12 = 1.04 m/s

both the blocks will have same velocity of 1.04 m/s

Energy stored will be the KEof block 1 - KE afterwards

E = 1/2m1v12 - 1/2(m1+m2)V2 = 0.5 x 3.5 x 16 - 0.5 x 13.5 x 1.04 x 1.04

E = 20.70 Joules

Part(b)

The velocity with which each block is moving apart be va2 and vb2 will be given by :

va2 = (m1-m2)v1/(m1+m2)

va2 = 16/12 = 1.92 m/s

vb2 = 2m1v1 / (m1+m2) = 2.07 m/s

Please rate my answer if you find it helpful, good luck...