Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An inductor with an inductance of 2.30 H and a resistor with a resistance of 10.

ID: 1343003 • Letter: A

Question

An inductor with an inductance of 2.30 H and a resistor with a resistance of 10.0 ohm are connected to the terminals of a battery with an emf of 4.00 V and negligible internal resistance. Find the initial rate of increase of the current in the circuit. Express your answer in amperes per second to three significant figures. Find the initial potential difference across the inductor. Express your answer in volts to three significant figures. Find the current 0.230 s after the circuit is closed . Express your answer in amperes to three significant figures. Find the maximum current. Express your answer in amperes to three significant figures.

Explanation / Answer


use the equation for current in RL ckt as

di/dt = V/L * e^-Rt/L


at intial time , t = 0

a. dI/dt = V/L = 4/2.3 = 1.74 A/s


b. Intial PD = 4 V

C. at t = 3 secs

I = Io ( 1- e^-RT/L)

I = (V/R) *(1- e^-10* 3/2.3)

I = (4/10) * (1- e ^-30/2.3)

I = 0.399 Amps

-------------------------------

Imax = V/ R = 4/10 = 0.4 Amps