Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A long vertical wire carries a steady 15 A current. A pair of rails are horizont

ID: 1346770 • Letter: A

Question

A long vertical wire carries a steady 15 A current. A pair of rails are horizontal and are 0.1 m apart. A 7 Ohm resistor connects points a and b, at the end of the rails. A bar is in contact with the rails, and is moved by an external force with a constant velocity of 0.7 m/s as shown. The bar and the rails have negligible resistance. At a given instant t_1, the bar is 0.18 m from the wire, as shown. In Figure, at time t_1, the induced current in mu A is: Express the answer with three decimal places.

Explanation / Answer


given,

length of the rod l=0.1 m

speed of the rod v=0.7 m/sec

resistance R=7 ohms

steady curent i=15 A

now,

at a distance d=0.18 m,

magnetic field B=uo*i/2pi*d

and

induced emf on the moving rod E=l*v*B

and

induced current, id=E/R

id=l*v*B/R

id=l*v*uo*i/(2pi*d)*R

id=(0.1*0.7*4pi*10^-7*15)/(2pi*0.18*7)

id=1.6667*10^-7 A

id=0.167 uA