A long uniform rod of length 7.00 m and mass 4.00 kg is pivoted about a horizont
ID: 1411519 • Letter: A
Question
A long uniform rod of length 7.00 m and mass 4.00 kg is pivoted about a horizontal, frictionless pin through one end. The rod is released from rest in a vertical position as shown in Figure P10.61.
(a) What is the angular speed of the rod at the instant it is horizontal? 2.08 rad/s
(b) What is the magnitude of the angular acceleration of the rod at the instant it is horizontal? 2.1 rad/s^2
(c) Find the components of the acceleration of the rod's center of mass.
ax=
ay=
(d) Find the components of the acceleration of the rod's center of mass.
Rx=
Ry=
Explanation / Answer
Weight of rod acts from its centre. Let denote the angle from vertical as the rod falls.
Torque = mg*L/2*Sin = 4*9.81*7/2*Sin
= 137.34*Sin N-m
Inertia of rod I = mL2/3 = 4*72/3 = 65.333 kg-m2
Angular acceleration = Torque/Inertia = 137.34*Sin/65.33 = 2.1*Sin rad/s2
(a) = d/dt = 2.1*Sin
so, [d/d](d/dt) = 2.1*Sin
so, (d/d) = 2.1*Sin
Integrating on both the sides, 2/2 = -2.1*Cos + C
Since = 0 at = 0, we get, C = 2.1
So, 2/2 = -2.1*Cos + 2.1
When rod is horizontal, = /2, so 2/2 = -2.1*Cos(/2) + 2.1
So, = 2.05 rad/s
(b) = d/dt = 2.1*Sin
when rod is horizontal, = /2, so = 2.1*sin(/2) = 2.1rad/s2
(c) Ay = (L/2)* = (7/2)*2.1 = 7.35 m/s2
Ax = (L/2)*2 = (7/2)*2.052 = 14.7 m/s2
(d) Ry = m*Ay + mg = 4*7.35 + 4*9.81 = 68.64 N
Rx = m*Ax = 4*14.7 = 58.8 N
(or)
c ) ay = -g = - 9.8 m/s2
^2*r in the x
or
ax = 3*g/2
ax =14.7 m/s2
d) Ry=0
Rx = m*3*g/2
Rx = 4 * 3 * 9.8 / 2
Rx = 58.8 N