Strato-lab was a 1950s project in which large balloons were used to carry astron
ID: 1352876 • Letter: S
Question
Strato-lab was a 1950s project in which large balloons were used to carry astronauts in training to the Earth's stratosphere. In one flight, a balloon 38.5 m in diameter was used to lift a total payload of 580 kg. Assume the volume of the balloon was filled with helium gas of density 0.179 kg/m3. The air density was 1.20 kg/m3.
(a) What was the buoyant force acting on the Strato-lab balloon? (Enter the magnitude.)
(b) What was the net force on the Strato-lab? (Enter the magnitude.)
(c) How much more mass could the Strato-lab have carried had it ascended at a constant velocity?
Explanation / Answer
a) Buoyant force= Fb= gV
where = density of the surrounding air = 1.20 kg/m3, V= volume of the balloon
V=4/3 pi r3
Hence, Fb= 3,51,210 N
b) Net force,
Fnet= -(air- gas)gV-mg
Fnet = 2,93,137 N
c) If the balloon has to maintain the constant ascent rate then, the Fb > Fg
here Fg= -mg-gas gV
Fg = -58072 N
These factors are brought together in a formula of equilibrium,
LIFT = DRAG + WEIGHT
LIFT is calculated using Volume [m3] (equal volumes of lifting gas and displaced air), Density [kg/m3] of Air minus Density [kg/m3] of liftring gas, and the Acceleration of Gravity [9.8m s-2]:
LIFT = (4pi/3)Radius3(Densityair-Densityhelium)9.8m s-2 (assumes balloon is spherical)
DRAG is calculated using Drag Coefficient, projected Area [m2]of balloon, Density of Air, and Ascent Rate
DRAG = Cd(pi)Radius2(Densityair)Ascent Rate2/2