QUESTIONS Question 14-1: Consider a situation where a group of individuals from
ID: 135366 • Letter: Q
Question
QUESTIONS Question 14-1: Consider a situation where a group of individuals from population A moves into the territory of population B with much larger population size and remains relatively isolated there. Each generation 95% of the individuals in the isolated group will mate with each other and only 5% will mate with individuals from population B and remain in the isolated community. What will be the expected ancestry proportions of A and B in that deme after (a) 10 generations, and (b) 100 generations? Question 14-2: Smokers with A/A genotype (rs762551) in the CYP1A2 gene metabolize caffeine 1.6 times faster than other genotypes. The A allele frequency is 70% in Europe and 50% in india. You collect samples from second-generation Indians from a number of European cities and determine their A-allele frequency to be 52% on average, what would be your estimate of admixture? If, instead, the estimated allele frequency in your sample of European Indians was 48%, how would you explain the result?Explanation / Answer
It is given that the 95% of population A mate inside A population, while the 5% of A mate with B population.
According to general mating results the ratio of population will be 3:1 where 95% population will be treated as dominant and the 5% will be recessive
So the proportion of A initially = initial frequency/1+no. of generation(initial frequency)
=95/100*3 = 2.85
and recessive A = 1.15
So after 10 generation A population mating with B = 1.15/1+10(1.15) = 0.094
while population of A mating with A = 1-0.094 =0.906
Similarly,
After 100 generation:
A mating with B proportion = 1.15/1+100(1.15) = 0.0099
while the rest will be proportion of A mating with A = 1-0.0099 = 0.99