Two asteroids of equal mass in the asteroid belt between Mars and Jupiter collid
ID: 1361710 • Letter: T
Question
Two asteroids of equal mass in the asteroid belt between Mars and Jupiter collide with a glancing blow. Asteroid A, which was initially traveling at vA1 = 40.0 m/s with respect to an inertial frame in which asteroid B was at rest, is deflected 30.0 from its original direction, while asteroid B travels at 45.0 to the original direction of A, as shown in (Figure 1) . Part A Find the speed of asteroid A after the collision. vA2 = m/s SubmitMy AnswersGive Up Part B Find the speed of asteroid B after the collision. vB2 = m/s SubmitMy AnswersGive Up Part C What fraction of the original kinetic energy of asteroid A dissipates during this collision?
Explanation / Answer
apply the law of consevation of momentum as
mVa = mVa' cos 30 + mVb' cos 45
since here masses are same
Va = sqrt3 Va'/2 + sqrt2 Vb'/2
0 = sqrt3/2 Va' - sqrt2 Vb'/2
40 = sqrt3 Va'/2 + sqrt2 Vb'/2
0 = 1/2 Va' - sqrt2 Vb'/2
40 = sqrt3 Va'/2 +1 Va'/2
Va' = 40/(sqrt3 +1).2
Va' = 29.28m/s---------------<<<<<<<<<<Answer
Vb = Va'/sqrt2 = 29.29/1.414
VB = 20.706 m/s-------------<<<<<<<<<<<<Answer