An object is placed at the position x1 = 64 cm and a second mass that is 3/2 tim
ID: 1364243 • Letter: A
Question
An object is placed at the position x1 = 64 cm and a second mass that is 3/2 times as large is placed at x2 = 163 cm. Find the location of the center of mass of the system. An object is placed at the position x1 = 64 cm and a second mass that is 3/2 times as large is placed at x2 = 163 cm. Find the location of the center of mass of the system. An object is placed at the position x1 = 64 cm and a second mass that is 3/2 times as large is placed at x2 = 163 cm. Find the location of the center of mass of the system.Explanation / Answer
Let m1 = m, x1 = 64 cm
m2 = (3/2)*m
= 1.5*m
x2 = 163 cm
we know,
Xcm = (m1*x1 + m2*x2)/(m1+m2)
= (m*64 + 1.5*m*163)/(m+m)
= 123.4 cm