Tom and Jerry both push on the 3.00-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1
ID: 1371474 • Letter: T
Question
Tom and Jerry both push on the 3.00-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1) . Tom pushes with a force of 49.0 N and Jerry pushes with a force of 35.5 N .
Part A
What is the net torque on the merry-go-round?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180 without changing the magnitude of his force?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
=Explanation / Answer
A) Torque = r(F1+F2) = 3(49+35.5) = 253.5 N.m
B) Torque = r(F1-F2) = 3(49-35.5) = 40.5 N.m