Tom and Jerry both push on the 3.00-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1
ID: 1458192 • Letter: T
Question
Tom and Jerry both push on the 3.00-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1) . Tom pushes with a force of 49.0 N and Jerry pushes with a force of 35.5 N .
Part A
What is the net torque on the merry-go-round?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Part B
What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180 without changing the magnitude of his force?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
=Explanation / Answer
Consider here the counterclockwise direction as positive
Here the torque is sum of the force components to the merry go roud times the distance from the center of rotation
Therefore we can radisu as(r) =1.5 m, because the diamter is 3m
Torque acting on the tom ttom = 49cos30*1.5 =63.652N.m
Torque acting on the jerry tjerry =-35.5*sin(10)*1.5 =-52.441N.m
now the total torque acting is given b t =63.652 -52.441 =11.210N.m
What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180 without changing the magnitude of his force is given by
then Torque acting on the jerry tjerry =35.5*sin(10)*1.5 =52.441N.m becoems positive
now the total torque acting is given b t =63.652 + 52.441 =11.210N.m=116.093N.m