An infinitely long wire lies along the z axis and carries a current of 28 A in t
ID: 1373585 • Letter: A
Question
An infinitely long wire lies along the z axis and carries a current of 28 A in the positive z direction. A second infinitely long wire is parallel to the z axis, and intercepts the x axis at x = 8.7 cm.
An infinitely long wire lies along the z axis and carries a current of 28 A in the positive z direction. A second infinitely long wire is parallel to the z axis, and intercepts the x axis at x = 8.7 cm. (a) Find the current in the second wire if the magnetic field at x = 2.3 cm is zero. A (b) What is the magnetic field at x = 5.0 cm? jmTExplanation / Answer
magnetic field due to each wire is B = uoi/2piR
where uo is constant = 4pi e-7
i is current
R is distance
so here as Bnet =0 at 2.3 cm
that means B1 = B2 at 2.3 cm
so
uoi1/2pi*0.023 = uo i2/( 2pi (0.087-0.023)
28/0.023 = i2/(0.064)
i2 = 0.064 * 28/0.023
i2 = 78 AMps
---------------------------------
Bnet at 5 cm = B1 + B2
Bnet = ( uoi1/2pi0.05) + ( uo i2/2pi (0.087-0.05)
Bnet = (4*3.14 e-7 * 28)/(2*3.14 * 0.05) + ( 4*3.14e-7 * 78 )/(2*3.14 *0.037)
Bnet = 1.12 e-4 + 4.21 e-4
Bnet = 5.33 *10^ -4 Tesla