In the transformer shown in the figure below, the load resistance R L is 48.0 ?.
ID: 1375739 • Letter: I
Question
In the transformer shown in the figure below, the load resistance RL is 48.0 ?. The turns ratio N1/N2 is 2.30, and the rms source voltage is ?VS = 85.0 V. If a voltmeter across the load resistance measures an rms voltage of 26.0 V, what is the source resistance Rs
In the transformer shown in the figure below, the load resistance RL is 48.0 ?. The turns ratio N1/N2 is 2.30, and the rms source voltage is ?VS = 85.0 V. If a voltmeter across the load resistance measures an rms voltage of 26.0 V, what is the source resistance RsExplanation / Answer
Voltage across RL is 26 V so voltage across N2 is 26V .
V1 / V2 = N1/ N2 = 2.30
V1 / 26 = 2.30
V1 =59.8 V
current accros RL = i2 = 26 / 48 = 0.542 A
I2 / I2 = N1/ N2 = 2.30
0.542 / I = 2.30
I = 0.236 A
applying KVL,
85 - 59.8 = Rs * 0.236
Rs = 106.78 Ohm