In the transformer shown in the figure below, the load resistance R L is 48.0 ?.
ID: 1375785 • Letter: I
Question
In the transformer shown in the figure below, the load resistance RL is 48.0 ?. The turns ratio N1/N2 is 2.30, and the rms source voltage is ?VS = 85.0 V. If a voltmeter across the load resistance measures an rms voltage of 26.0 V, what is the source resistance Rs?
Someone suggested to me using a "power" appoach but I am still lost. Any help would be great.
In the transformer shown in the figure below, the load resistance RL is 48.0 ?. The turns ratio N1/N2 is 2.30, and the rms source voltage is ?VS = 85.0 V. If a voltmeter across the load resistance measures an rms voltage of 26.0 V, what is the source resistance Rs? Someone suggested to me using a power appoach but I am still lost. Any help would be great.Explanation / Answer
Apply in a transforner Ns/Np = Vs/Vp = Ip/Is
where NS ans Np are seconda dr and primary tunrs
Vs and Vp are secondary and primary volatges
Is and Ip are secondary and prianry currents
also in ideal tansformer output P = input P
so
Vs Rs = VL RL
Rs = RL* (VL/Vs)
also VL/Vs = N2/N1
so
Rs = 85 *2.3)
Rs = 195.5ohms ------------<<<<<<<<<<<<<Answer