A siphon consists of a flexible tube with the same cross section throughout the
ID: 1376016 • Letter: A
Question
A siphon consists of a flexible tube with the same cross section throughout the tube. It is used to drain a special liquid from a tank. Let the density of liquid be 550 kg/m^3. Let the diameter of the tube be 1.1 cm. Let the siphon discharge a distance 4.5m below the surface of the liquid. Acceleration of gravity is 9.8 m/s^2 and Patm=101300 N/m^2. What is the maximum height the vertical distance between the surface of the liquid to the point at the top of the siphon, for this siphon to work? Answer in units of m.
A siphon consists of a flexible tube with the same cross section throughout the tube. It is used to drain a special liquid from a tank. Let the density of liquid be 550 kg/m^3. Let the diameter of the tube be 1.1 cm. Let the siphon discharge a distance 4.5m below the surface of the liquid. Acceleration of gravity is 9.8 m/s^2 and Patm=101300 N/m^2. What is the maximum height the vertical distance between the surface of the liquid to the point at the top of the siphon, for this siphon to work? Answer in units of m.Explanation / Answer
Part A)
P = pgh
(1.013 X 105) = (550)(9.8)(h)
h = 18.8 m
Part B)
pgh = .5pv2
(550)(9.8)(4.5) = .5(550)(v2)
v = 9.39 m/s